27 Şubat 2014

Sarımsak görünümlü egzotik tatlı meyve; Mangosten - Kraliçe Meyvesi


Uzak Doğu'da tadına bakmaktan çok korkup, tadına baktıktan sonra büyük mutluluk yaşadığım bir tropik meyve Mangosten. Nam-ı diğer Kraliçe Meyvesi. Malaya adasında ve torpik yağmurlu bölgelerde yetişen bu meyve özellikle Güney Asya bölgesinde çok tüketiliyor. Endonezya mutfağında da hatırı sayılır bir yere sahip demek sanırım yanlış bir deyiş olmaz. Bu meyveyi ilk geldiğimizde seyyar satıcılarda görmüştüm ve nedense kesilmiş halini sarımsağa çok benzettiğimden meyve olabileceğini hiç düşünmemiş ve ön yargılı yaklaşmıştım. Meğer neler neler kaçırmışım. Öncelikle sert ama bıçakla kolay açılabilen bir kabuk yapısı var. 
Daha çok ceviz, fındık gibi bir kabuk değil de portakal kabuğunu daha da katı hali gibi düşünülebilir. 
Fakat elinizle soymanızı tavsiye etmem çünkü özellikle tırnaklarınız uzunsa ters dönme, kırılma gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bıçakla yatay şekilde bir çizgi çizip aynı çizginin üzerinden geçerek meyvenin iç kısmına ulaşabilirsiniz. Fakat dikkat edin de içindeki yumuşak dokuya zarar vermeyin. 
Bu meyveyi kabuğundan çıkmış halde görseniz bir kafa sarımsağın turşusu zannedebilirsiniz.
 Fakat damağınızda bıraktığı tada eminim ki siz de hayran kalacaksınız. Tadı biraz üzüm biraz da ahudununu anımsatıyor. Kabuk kısmının elleri boyadığını da söylemeden edemeyeceğim. 
,Ben ilk denememde beyaz kesme tahtası üzerinde meyvenin içine ulaşmayı denemiştim ve kesme tahtam şarap renginde bir renge dönüşmüştü. Tırnaklar arasına giren boyası da pek kolay çıkmıyor bilginiz olsun. Meyvenin tadının güzelliğinden dolayı diğer adına Meyvelerin Kraliçesi, Kraliçe Meyvesi  demişler. 
Özellikle içeriğindeki demir ile bünyenin sağlam olmasında büyük etki sağlar. 
Ayrıca özündeki barındırdığı forfor sayesinde de doku tamirine yardımcı olur.  İçerisindeki C, B1, B2, Kalsiyum, Fosfor, Demir ve Karbonhidrat ile de vücut için bir çok gerekli eksiği giderir. 
Bu meyveyi kabuğunu çıkardıktan sonra direk olarak tüketebilirsiniz. Beyaz ve şeffaf dilimlerden oluşan kısmın içerisinde sert çekirdekleri vardır. Direk tüketmek istemeyenler ise rondodan geçirerek tatlı veya kokteyllerde kullanabilir. 


Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena