11 Mart 2014

Bir takım tatlı şeyler...


Sütlü tatlılarla aram çok iyi son zamanlarda. Fakat aklımda epeydir ortalığı kasıp kavuran magnolia var. Aslında tarifimde var elimde ama evde bazı malzemeler eksik olduğundan kolaya kaçmak istedim ve farklı bir şey denedim. Aslına bakarsanız çok değişik bir tarif değil sadece yenilenmiş diyebiliriz. 
Çocukluğumuzda puding değil de muhallebi vardı bizim daha çok. 'Anne puding yap' demek yerine 'Anne muhallebi yapsana' derdik. Şimdi hazır bin bir çeşit tozu çıktı. Ben hala alıp bir markanın puding tozunu vs kullandığımı hatırlamam. Hala muhallebi dediğimiz şekilde yapar mis gibi de yerim. 
Yine gecenin bir yarısında canımız tatlı isteyince magnolia hayali de gerçek olmayınca biraz geliştirelim diye düşündük. Muhallebiyi bildiğiniz klasik tarifle yapabilirsiniz. Bilmeyen varsa tarifi aşağıda vereceğim. 
Bir yandan da istediğim boyutlarda kaplarımı hazırlıyorum. Ben cam olmasını tercih ettim çünkü görüntüsü gayet güzel oluyor. Aslında bu tarifi son 2 günde 2 defa yaptım. İlkinde muhallebi olurken diğer ocakta buzlukta minik poşetlere ayırdığım kadayıflardan birini elimle iyice kırıp tavaya boşalttım. 
Ve bir yemek kaşığı tereyağ ile birlikte kızarana kadar karıştırdım. Kadayıflar kavrulduktan sonra cam kapların en altına ince bir sıra halinde kadayıfları yerleştirdim. 

Üzerine bir sıra muhallebi döktüm. 
Bir üst sıraya damla çikolata veya rendelenmiş yada rondodan geçirilmiş istediğim çikolatayı ekledim. 
Ben Hersey's kullanıyorum.  Üzerine yine bir sıra muhallebi döktükten sonra bir sıra da (tercihe göre) ince kıyılmış Antep fıstığı ekledim. Yine bir sıra muhallebi ve böylece cam kaplarımı istediğim ek malzeme ile doldurdum. Biz dayanamayıp hemen yedik. Sıcak haliyle eriyen çikolatayla enfes oluyor. 
Ama sonraya bırakmak isterseniz kadayıfları koymamanızı tavsiye ederim. Çünkü muhallebiden dolayı fazla yumuşak bir hal alıyor. Ya da kadayıfı en üst sıraya saklayabilir ve servis etmeden önce yerleştirebilirsiniz. Kışın sıcak yazın ise dondurma ile çok iyi gideceğini düşünüyorum.  Bir de eğer evde kadayıfınız yoksa bir paket istediğiniz bisküviyi rondodan geçirin ve ocakta biraz kavurun. Kadayıf yerine kullanılabilir ve gayette lezzetli oluyor. Hepsi bu kadar inanın oldukça hızlı ve bir o kadar da lezzetli. Afiyet olsun.

Muhallebi için;
1 kg süt 
5 yemek kaşığı un
1 veya 2 yumurta
Tercihe göre şeker 
(fıstık ve çikolata epey tatlı olduğu için ben muhallebinin şekerini çok koymamaktan yanayım)
Malzemeleri ocağa koymadan önce karıştırın. 
Ocaktan indirdikten sonra 2 yemek kaşığı tereyağını muhallebiye ekleyin ve çırpın. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena