09 Haziran 2014

Eski Çin Mahallesi QibaoModernleşen Çin'de eski yapıları görmek biraz zorlaşıyor günden güne. Oysa ki Çin dediklerinde hepimizin aklına kıvrımlı sanat eseri evler geliyor sanırım. Genellikle bu evler bakımsızlıktan ve kentselleşme macerasına yenik düştüğünden yok olup gidiyor. Belli bölgelerdeki evler de tarihi yaşatmak adına koruma altına alınıp bakılıyor. Bu bölgelerden biri de Qibao. İçerisinden Huangpu Nehri'nin bir kolu geçiyor ve botlarla tarihi evlerin arasından küçük bir gezinti yapabiliyorsunuz. Şehrin dışında olmayan bir bölge. 
Etrafında her zaman olduğu gibi büyük alışveriş merkezleri mevcut ama mahalleye adım attığınızdan itibaren kendinizi eski Çin'de hissedebiliyorsunuz. İki insan geçecek genişlikte sokak araları, geleneksel Çin Sanatı'nın çeşitli eserleri, yine geleneksel oyuncaklar, hediyelikler başınızı döndürüyor. Minik minik onlarca sokak arasından neredeyse her dükkana bakarak geçiyorsunuz. Satın almadan da çıkmak pek mümkün olmuyor. Küçük tezgahlarda yapılan cam boncuk bileklikler, kolye uçları ve değişik takılar çok dikkatimi çekmişti. yapılışlarını görmek ayrı bir güzellik. Bunun dışında geleceğe kart atabildiğiniz bir Posta Card Cafe de mevcut. Harika eski Çin resimlerinden oluşan kartpostallar, kitap ayraçları ve yaratıcı ürünler var. 
Ben her zaman ki gibi ablamın kitap ayracı koleksiyonu için birkaç tane kitap ayracı aldım. 
Hatta bir kaç tane de eski Çin'in resmedildiği kartpostal. Mekan gerçekten çok ilgi çekici. Mahallenin dışına kadar o filmlerde gördüğünüz Çin'in büyülü dünyası içinde kaybolduğunuzu hissedebiliyorsunuz. 
Yolunuz Çin'e düşerse ve Shanghai'ya uğrarsanız mutlaka ziyaret edilecekler listesine Qibao Mahallesi'ni ekleyin derim. Ulaşım için 9 numaralı metro hattının Qibao durağını bulmanız yeterli. Bölgeye gidebilmeniz tabelalar sizi yönlendirecektir. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena