30 Ekim 2014

Şangay'da Cumhuriyet Bayramı nasıl kutlandı?


3 yıldır Shanghai'da yaşıyor olmama rağmen ilk kez konsolosluğun düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamasına katılıyorum. Garanti Bankası'nın sponsorlugunu yaptıgı gece benim gözümde iyi bir not aldı. Sanırım katılan davetliler de benim gibi düşünüyordur. Aramıza çok kısa bir süre önce katılan ve geçtiğimiz günlerde Shanghai'daki konsolosluk görevine başlayan Başkonsolos Özcan Şahin gecede yaptığı konuşmasında laiklik mesajı verirken, '91 sene sonra, yani bugun, anavatandan cok uzakta, bu topraklardayiz. Ama gonlumuz, ufkumuz ve yuregimiz Turkiye ile bir atiyor' dedi. 
Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Marşı'nın ardından İstiklal Marşı okundu. 
Açıkçası ülkemden binlerce kilometre uzakta bu şaheseri bu topraklarda dinlemek tüylerimi diken diken etti. Shangri_La Hotel'de düzenlenen ve Garanti Bankası'nın sponsorluk ettiği geceye katılım yüksekti. 
Belki daha da fazlası olurdu ama önceki yıllarda katılan arkadaşlarımın anlattığına göre bütçe kısıtlı deyip 50 kişilik bir gruba davetiye gönderilerek yapılmış kutlamalar. Şüphesiz bu net olmayan bir bilgi ama yine de akıllarda soru işaretlerine sebep olmadı değil. Konuşmasının ardından Özcan Bey bayramımız kutlamak adına kadeh kaldırdı. Açık büfe Türk yemekleri ve tatlılarının sunulduğu gecede yoğun iş temposundan bir araya gelemeyen bir çok Türk ve Çinli katılımcı uzun sohbetler etti. Netice şu ki ben umduğumdan daha fazlasını buldum. Gerçekten vatan topraklarından uzakta içimizde bir yerleri sızlatarak onurlandıran Ulu Önder Atatük'ü ve bize bıraktığı sayısız güzelliğin başında gelen Cumhuriyetimizin 91. yılını birlik içinde kutlamak beni çok memnun etti. Bizden en uzaktaki nesillerin de Cumhuriyetli yıllara tanıklık etmesi dileğiyle gecede açılan davette tarihe düştüğüm notu yineliyorum; '1923 - ∞' 
Cumhuriyet'le kalın.
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena