09 Kasım 2014

Vanilya özütü nasıl yapılır?


Türkiye'ye gitmeden önce Cafe Fernando'nun Vanilya özütü tarifini denemek için vanilya çubuğu almıştım. Hazır evde değilken 2 aylık bekleme süreci de benim için aradan çıkmış olur diye düşündüm. 
Çubuklarım geldiğinde tarifteki gibi yatay olarak ortadan ikiye ayırıp içerisindeki yumuşak kıvamlı siyah dokuyu bıçak yardımıyla kazıdım ve kenarda hazırda beklettiğim sağlam kapaklı şişenin içerisine koydum. Şişeye 1 su bardağı votka ilave ettim ve içlerini boşalttığım vanilya çubuklarını da şişeye dikey olarak yerleştirdim. Bu aşamada dar bir şişe seçmenin önemli olduğunu düşündüm kendimce. 
Çünkü çubuklar devrilmiyor dik durabiliyorlardı. 3 adet vanilya çubuğunu yerleştirdikten sonra kapağını kapatıp çalkaladım. Tarihi hatırlamak adına da not aldım, boynuna astım. 
Hergün bir defa şişeyi çalkaladım. Ben yokken de eşim aklına geldikçe yaptı bu işlemi. Türkiye'den döndükten sonra ilk isim vanilya özütünü denemek oldu. Ve çokça yaptığım kadayıflı muhallebiyi yaparken kullandım. 1 kg süt ile yaptığım tarife 1 tatlı kaşığı vanilya özütü kullandım. Ne çok yoğun oldu ne de az geldi. 
Sonuç fazlasıyla güzel ve toz vanilinlerin verdiğl tadın yanından bile geçmiyor. 
Aslında vanilya bambaşka bir aromaya sahipmiş ve biz toz vanilinlerle sanki kandırılıyormuşuz hissine kapıldım. Kullandıkça üzerine votka ve yeni çubuklar ekleyip Cafe Fernando'nun deyimi ile canavarınızı besleyebikiyorsunuz. Vanilya çubuğu nasıl seçilmeli gibi detaylar içinde kendisinin sitesinden bilgi alabilirsiniz. En kısa zamanda mis kokulu kekler yapmaya başlayacağım yenilenmiş mutfağımda. 
Size tavsiyem hiç vakit kaybeden hemen denemeniz ve kimyasallı, katkı maddeli vanilinlerden kurtulmanız.
Sevgi ve  afiyetle : )
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena