23 Haziran 2016

Zencefil filizlendirme

Taze zencefil eskiden hiç hoşlanmadığım ama Uzak Doğu'nun ardından büyük bir aşkla tükettiğim yegane tat oldu. Yemeklere taze olarak eklemek dışında en sevdiğim hali tabii ki çay şeklinde hazırlanması. Doğru hazırlandığı takdirde oldukça başarılı vazgeçilmez tatlar çıkabiliyor ortaya. Ama bu tatlardan öncesinde evde taze zencefil yetiştirme hakkında bilgi vermek istedim. İnstagramdan paylaştıktan sonra da epey soran oldu. Şuan mevsimi olmadığını düşünmeme rağmen marketlerde rastladığım tüm zencefil gövdeleri sanki filizlenirmiş hissi veriyor.

Aslında zencefil gövdesini patates gövdesi gibi düşünebiliriz. Filizlenme mantığını da anlamak bakımından daha kolaylaştırıyor işimizi. Ben zencefilin hafif filizlenirmiş havasındaki kısımlarını değil de komple gövdesini toprağa gömdüm ve her gün aynı miktarda suladım. Güneş gören yerde büyük bir saksı içerisinde olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Kısa bir zamanda filizin ucunu gördüm. ardından diğeri bir öteki derken 3 tane oldular ve 10 gün gibi kısa bir sürede 30cm i buldular. Başka filiz çıkmadı gövdeler kuvvetleniyor derken. Bir hafta önce bir filiz daha çıkardı. Henüz kendisi çok büyük değil ama hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Sanırım kısa bir zamanda diğerlerine yetişecek boyu. Nisan ayından bu yana sağlıklı bir şekilde büyüyorlar. Havaların sıcak olması sebebiyle eskiden biraz daha fazla su vermeye devam ediyorum. Bununla beraber direk güneş alan bir mekanda yaprakları yanabilir korkusuyla yarı gölge yarı güneş bir mekana aldım saksıyı. Bunlar sadece benim deneyimlerim. Bir çok şeyi filizlendirme deneyimim olmuş olsa da zencefili ilk kez filizlendirdim. bu yüzden sonuçları için kimseye garanti veremem. Hasadı yaptıktan sonra tabii ki onu da paylaşıyor olacağım :)

Bunlarda fotoğrafları :) 
 
Blogger tarafından desteklenmektedir.

© 2011 Doğu incisi, AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena